sobota, 2 sierpnia 2014

[66] - ,,Zbuntowana" Veronica Roth- recenzja książki

Autor: Veronica Roth
Tytuł: Zbuntowana
Seria: Niezgodna
Tom: 2.
Wydawnictwo: Amber
Liczba stron: 368
Okładka: miękka
Moja ocena: 7/10
Jeden wybór może cię zmienić.
Jeden wybór może cię zniszczyć…

 Altruizm (bezinteresowność), Nieustraszoność (odwaga), Erudycja (inteligencja), Prawość (uczciwość), Serdeczność (życzliwość) – to pięć frakcji, na które podzielone jest społeczeństwo zbudowane na ruinach Chicago. Każdy szesnastolatek przechodzi test predyspozycji, a potem w krwawej ceremonii musi wybrać frakcję. Ten, kto nie pasuje do żadnej, zostaje uznany za bezfrakcyjnego i wykluczony.

Ten, kto łączy cechy charakteru kilku frakcji, jest NIEZGODNY – i musi być wyeliminowany...
Dzień, w którym Tris dokonała swojego wyboru, porzucając Altruizm dla Nieustraszoności, zburzył jej świat, pozbawił rodziny, zmusił do ucieczki, ale i połączył z Tobiasem – Nieustraszonym o stalowych oczach. Jego uczucie pomaga jej przetrwać wśród nieustannej walki, śmierci i krwi. Tylko on rozumie dręczący ją żal i wyrzuty sumienia. I tylko on zna jej tajemnicę…

Konflikt pomiędzy frakcjami zmienia się w wojnę, łowcy zawzięcie tropią NIEZGODNYCH. Wśród Nieustraszonych szerzy się zdrada. A Tris staje przed nowym wyborem – jeszcze bardziej nieuniknionym i jeszcze bardziej dramatycznym. Czy zaryzykuje wszystko, żeby ocalić tych, których kocha?

[opis wydawnictwa]

Zbuntowana to drugi tom serii Niezgodna, o której z pewnością każdy słyszał chociaż raz. Cykl okazał się fenomenem, zafundował sobie nawet ekranizację pod takim samym tytułem. Jednak w Internecie aż się roi od wielu sprzecznych opinii. O pierwszej części wyraziłam się bardzo pochlebnie. Jesteście ciekawi, jak sprawdziła się w moich oczach kontynuacja? 


Tris opuściła swoją rodzinną frakcję, odeszła od najbliższych, została sama w jednej z grup społecznych, w której najciężej przeżyć. Determinacja, silna wolna i chęć walki doprowadziły ją do celu. Dziewczyna zdała wszystkie egzaminy i dostała się do czołówki najlepszych nowicjuszy. Zakochała się. Poznała wielu przyjaciół. Pięknie, prawda? Jednak wszystko okazało się ulotne. Pomiędzy frakcjami trwa otwarta wojna. Po czyjej stronie główna bohaterka będzie walczyć? W imię czego będzie naciskać spust pistoletu?

Chyba każdy z nas wie, jak ciężko przychodzi autorom utrzymanie wysokiego poziomu w seriach. Z ręką na sercu mogę rzec, iż Veronica Roth nie dała rady. 7/10 jest chyba tylko dlatego, że na Zbuntowaną patrzę przez pryzmat pierwszej części, którą bardzo pokochałam i nie jestem w stanie dać niższej oceny. Veronicę Roth naprawdę stać na więcej, nie popisała się tutaj.

Jednym z największych minusów w całej książce są błędy w druku- przekręcone imiona, literówki. Nie jest to wina autorki, ale osoby odpowiedzialnej za korektę. Bardzo mnie to denerwowało, a raczej irytowało, podczas czytania. Przeważnie mylone były imiona przedstawicielek Erudycji oraz Serdeczności. 

Kolejną wadą są bardzo proste dialogi, które jakoś tak... nie współgrają ze sobą. Język autorki jest naprawdę nieplastyczny. W tej serii nie spotkamy pięknych, bogatych opisów czy dialogów, przez które aż czujemy gęsią skórkę na rękach. Wszystko jest takie proste i nieco oklepane.

Skoro tak narzekam, to dlaczego ocena jest całkiem wysoka? Bo coś w tej serii mnie urzekło. Coś, co sprawia, że po prostu ją lubię. Mimo to, że poziom był dużo niższy w tej części to i tak przeczytałam ją bardzo szybko. Losy Tris zaciekawiły mnie w takim stopniu, że sięgnęłam też po ostatnią część, o której będziecie mogli przeczytać na moim blogu niedługo. 

Zbuntowaną czyta się szybko, jest sporo akcji, dzięki którym nie czujemy się znudzeni. Czy polecam? Sama nie wiem. Sięgając po drugą część serii Niezgodna możecie być pewni tego, że poziom kontynuacji jest niższy. Jednak ja nie lubię pozostawiać cyklów niedokończonych, dlatego nie żałuję czasu spędzonego przy tej lekturze. Decyzję pozostawiam Wam. 


* Niezgodna * Zbuntowana * Wierna *

6 komentarzy:

 1. Według mnie, ''Zbuntowana'' była kompletną katastrofą :/

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam cykl w planie. Po sukcesie pierwszego tomu bardzo chciałam go przeczytać, jednak bardzo rożne opinie kontynuacji - jakoś mnie powstrzymują przed sięgnięciem po książki

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem zainteresowana cała serią już od jakiegoś czasu, ale szczerze powiem, że jesteś pierwszą osobą która wyraża się choć trochę niepochlebnie co prawda nie do serii, ale do tej części. Może jeszcze za mało recenzji przeczytałam, ale na pewno sięgnę po Niezgodną w najbliższym czasie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. W perspektywie przeczytanej już przeze mnie i zrecenzowanej Wiernej Zbuntowaną jest dobrym tomem mimo wszystko ;) Na tle trzeciej części niestety wiele książek wypada blado :( A szkoda, czuje ze pani Roth marnuje swój potencjał

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę w końcu wypatrzeć gdzieś pierwszy tom, bo aż wstyd, że jeszcze go nie przeczytałam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Szkoda, że ta część jest kiepska... Ja niedługo obejrzę film, a nad książką się zastanawiam, choć wypadałoby ją poznać.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy, nawet najmniejszy komentarz, który po sobie pozostawisz. :-)