poniedziałek, 2 marca 2015

[84] - ,,William Szekspir. Cytaty najpiękniejsze" William Szekspir- recenzja książki

Autor: William Szekspir
Tytuł: William Szekspir. Cytaty najpiękniejsze
Wydawnictwo: MG
Liczba stron: 226
Okładka: twarda
Moja ocena: 8/10
 Utwory Williama Szekspira to klasyka nad klasyką

Genialny twórca opisał wszelkie możliwe emocje i stany duszy ludzkiej. Miłość i nienawiść. Radość i gniew. Pożądanie władzy i pożądanie drugiego człowieka. Młodość, dojrzałość, śmierć. Cierpienie i zmienność losu.

I choć w tym roku mija 450 lat od jego narodzin (23 kwietnia 1564 r.), utwory Szekspira nic a nic nie straciły na aktualności, ponieważ natura ludzka jest niezmienna.

Proponujemy Państwu wybór cytatów ze sztuk Williama Szekspira ozdobiony ilustracjami Daniela Chodowieckiego oraz Samuela Pufendorfa.

[opis wydawnictwa]

Klasyka zawsze kojarzyła mi się z czymś niemiłosiernie nudnym i dłużącym się niczym flaki z olejem. A sam William Szekspir? Był dla mnie facetem, który wymyślił romans w kilka dni, zakończył go śmiercią, a nam- uczniom zbuntowanego gimnazjum- każą go czytać, nie wiadomo w jakim celu. Czy jednak tej książce udało się zmienić nieco moje rozumowanie? Przekonacie się, czytając dalej.

,,O! Gdybym mógł być tylko rękawiczką,
Co tę dłoń kryje!"

Czytanie jest jedną z moich największych pasji i przyznajcie, że klasyki pisarstwa trochę wstyd nie znać. Kiedy ukazała się owa lektura, pomyślałam, że to wprost przeznaczenie! Rozpoczęcie przygody z fundamentami literatury od cytatów jednego z najwybitniejszych artystów, wydało mi się wręcz idealne. I miałam rację!

,,Gwałtownych uciech i koniec gwałtowny."

Najgorsze, co może spotkać każdego człowieka to beznadziejny start, który zmienia nasze nastawienie o sto osiemdziesiąt stopni i od samego początku wzbudza naszą niechęć na przyszłość. Jakie jest wtedy prawdopodobieństwo, że do danej rzeczy wrócimy? Niemal zerowe.

,,Kto umie czekać,
wszystkiego się doczeka."

Natomiast ja, po lekturze "William Szekspir. Cytaty najpiękniejsze", stwierdziłam, iż tytułowy dramaturg jest osobą niezwykle wrażliwą, inteligentną i dostrzegającą rzeczy, które szarym zjadaczom chleba jakoś umykają. Broniłam się przed całą tą klasyką, jak przed zabójczym ogniem. A wiecie co się okazało? Ten ogień ogrzał moje serce i niezwykle rozjaśnił umysł. W skrócie? William Szekspir po prostu do mnie trafił.

,,O, daj mi człowieka,
nie będącego żądz swym niewolnikiem."

Grzechem byłoby, gdybym nie wspomniała o niesamowitym wydaniu. Książka podzielona jest na 20 kategorii (przykładowe: Miłość, Życie, Kara, Prawda), które są bardzo wyraźnie rozdzielone i zaskakująco ułatwiają przyswajanie tekstu. Ponad to, dzięki nim możemy w każdej chwili odszukać interesującą nas dziedzinę. W owych podziałach znajdziemy czytelnie wyeksponowane cytaty- i tutaj należą się ogromne brawa za ich perfekcyjne dobranie. Poza tym, lekturę wzbogacają, przepiękne w swej oryginalności, ilustracje.

,,Czymże jest nazwa? To, co zowiem różą,
Pod inną nazwą równie by pachniało."

Moim zdaniem każdy miłośnik literatury powinien mieć tę książkę w swojej biblioteczce. Jest ona streszczeniem największych życiowych prawd, oprawionych w nietuzinkową ramę. A jeśli, podobnie jak w moim przypadku, nie po drodze Ci z klasyką to lektura ta stanowi idealny start do zagłębienia się w korzenie piśmiennictwa. 
Książkę polecam zdecydowanie wszystkim!

A recenzję tę zakończę słowami Szekspira:
,,Reszta jest milczeniem."William Shakespeare

Angielski poeta, dramaturg, aktor. Powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej oraz reformatorów teatru. Uznaje się go za poetę narodowego Anglii. Sztuki Szekspira zostały przetłumaczone na wszystkie najważniejsze języki nowożytne.

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu MG!


15 komentarzy:

 1. Większość cytatów, które podałaś, znam (i jestem z tego powodu dumna xd). Może faktycznie warto zdobyć ten egzemplarz i poznać lepiej klasykę ;)

  recenzjemysterieux.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno muszę mieć tę książkę na swojej półce! U mnie z klasykami jest różnie, bo jeżeli chodzi o klasyki typu "Dziady cz. III" to (trochę wstyd, ale taka prawda) raczej kiepsko, ale za "Dumę i uprzedzenie" mogłabym oddać połowę swojej biblioteczki. No dobra, nie połowę. Ale dużo. :) Romeo i Julia jest jedną z niewielu przeczytanych przeze mnie lektur, które naprawdę miło wspominam, więc NA PEWNO muszę mieć ten zbiór cytatów.

  OdpowiedzUsuń
 3. Warto mieć tę książkę w swoich zbiorach i ja chętnie ją zakupię, cytaty są naprawdę wspaniałe!

  OdpowiedzUsuń
 4. Większości z tych cytatów nie znam, bo z twórczością Szekspira jak na razie nie było mi jakoś specjalnie po drodze, ale ostatnio przekonałam się do trochę starszych książek. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że by mi się spodobała :) Mam zamiar lepiej poznać twórczość Szekspira.

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię klasykę. Po książkę może sięgnę ;-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nominowałam Cie! Zapraszam do mnie po wiecej informacji.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mimo szczerych chęci, przyznaję, że to kompletnie nie dla mnie ;-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mieć taką książkę w swojej biblioteczce, coś wspaniałego.

  OdpowiedzUsuń
 10. Pomysłowe wydanie, naprawdę warte uwagi ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie przepadałam za klasyką , ale Szekspir właśnie sprawił,że ją naprawdę polubiłam . Może i nie wszystkie książki z tego gatunku wielbię , ale na większą część zaczęłam patrzeć przychylnym okiem ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Na razie za Szekspira podziękuję ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Szekspir był swego rodzaju mistrzem słowa i takich perełek-cytatów jest w jego dziełach mnóstwo. Świetna pozycja :)

  sklep-z-pamiatkami.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 14. Mam w planach wrócić do twórczości Szekspira, bo w szkole potraktowałam ją bardzo po macoszemu. Chętnie zapoznałabym się również z tą pozycją. Zawsze przyjemnie wracać do zbioru ciekawych cytatów, a ten z pewnością taki jest.

  OdpowiedzUsuń
 15. Uwielbiam Szekspira, czytałam wiele jego dział i widziałam kilka adaptacji teatralnych. Książkę mam w swoich zbiorach i jestem nią zachwycona :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy, nawet najmniejszy komentarz, który po sobie pozostawisz. :-)