wtorek, 5 maja 2015

[85] - ,,Baju baj, bajki z baśni" Anna Piniańska-Kordyś - recenzja książki

Autor: Anna Piniańska-Kordyś
Tytuł: Baju baj, bajki z baśni
Wydawnictwo: NovaeRes
Liczba stron: 62
Okładka: twarda
Moja ocena: 9/10
 „Baju baj, czyli bajki z baśni” to wierszowane bajki, których podstawą są najpiękniejsze, należące do klasyki baśnie autorstwa Hansa Christiana Andersena, braci Grimm i Charles’a Perraulta. To właśnie spod ich pióra wyszły historie Calineczki, tańczących krasnoludków czy kota w butach. Bajki przeniosą Czytelników do magicznego baśniowego świata, pełnego niezwykłych postaci i ich niecodziennych przygód. Świata, dzięki któremu dorośli przypomną sobie cudowne wspomnienia z dzieciństwa, a dzieci nauczą się dostrzegać różnicę między dobrem a złem. Bo choć 
historie opisane przez klasyków baśni liczą sobie wiele lat, to nadal bawią, wzruszają i zmuszają do refleksji, a ich przekaz jest ponadczasowy.

[opis wydawnictwa]


,,By stać się do­rosłym czy­taj przez całe życie baj­ki dla dzieci." *

Pierwsza książka to coś niezwykłego w życiu każdego miłośnika literatury. Ta, często wybrana przez naszych opiekunów, lektura sprawiła, iż obudziła się w nas miłość do słowa pisanego. Nowa pasja, obecna do dziś w naszym życiu, a zapoczątkowana przez tą niewinną książeczkę, kupioną za grosze na przypadkowym kiermaszu. Z maślanymi oczami spoglądamy w te pierwsze chwile, będące niczym drogowskaz na drodze literatury.

Nigdy nie zapomnę swojej pierwszej książki. Tego ogromnego zbioru bajek Disneya, który zawsze tachałam ze sobą przed snem i prosiłam mamę, aby coś mi przeczytała. Najbardziej podobała mi się bajka ,,Zakochany kundel" i mogłam jej słuchać dosłownie każdego wieczora. Pamiętam, jak nakrywałam się po uszy kołdrą i niecierpliwie czekałam na historyjkę. Tak bardzo chciałam już sama czytać! Jednak musiał wystarczyć mi melodyjny głos rodzicielki, która bardzo wczuwała się w rolę oraz przynajmniej 5 bajek, zanim poddałam się objęciom Morfeusza.

Cieszę się, że wiele dzieci ma tę wyjątkową chwilę jeszcze przed sobą. Chociaż muszę przyznać, że jednocześnie bardzo im zazdroszczę. To wspaniały moment, kiedy otrzymujemy naszą pierwszą książkę, stawiamy ją dumnie na najwyżej półce, podziwiamy godzinami, a znajdująca się w środku przygoda nigdy nas nie nudzi, wręcz przeciwnie - za każdym razem odkrywamy ją na nowo i na nowo...

,,Baju baj, bajki z baśni" to zbiór bajek, które większość z nas zna doskonale (np. Calineczka, Kot w butach, Dziewczynka z zapałkami). Jednakże Anna Piniańska-Kordyś przedstawiła je w zupełnie innej formie. A mianowicie, są to wierszowe rymowanki! Uważam, iż stanowi to doskonałą propozycję dla młodych czytelników, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z książkami.

Do każdej historyjki dołączona jest przepiękna ilustracja, dzięki której nasz młody czytelnik z łatwością wyobraźni sobie daną sytuację oraz nada jej dalszy bieg, co z pewnością przyczyni się do rozwoju jego kreatywności. Ponad to, lekka forma utworów oraz zrozumiałe pióro autorki sprawią, iż dziecko nie zniechęci się do czytania książek, lecz powróci do nich z szerokim uśmiechem.

Bajki są dobrane zadziwiająco dobrze. Tak, jak mówi nam opis wydawnictwa - to klasyczne dzieła dla najmłodszych. Wszyscy powinni je poznać, gdyż każde z tych dzieł niesie ze sobą zadziwiającą prawdę, której często nawet dorośli nie dostrzegają (więc polecam wspólne czytanie z dziećmi!). Przekaz tych utworów jest zdecydowanie ponadczasowy, więc nigdy nie stracą one na swojej wartości.

Reasumując, ,,Baju baj, bajki z baśni" to naprawdę genialna pozycja dla malców. Gwarantuję, iż słysząc te historie będą zachwyceni, a także nauczą się wielu rzeczy, które wskażą im właściwą drogę. Uważam, że ten zbiór zdecydowanie zasługuje na bycie tą pierwszą, wyjątkową lekturą. Z pewnością podoła wyzwaniu i przyniesie na świat kolejnego miłośnika literatury!

A jak Wy wspominacie swoją pierwszą książkę?

* - cytat pochodzi ze strony cytaty.info; autor podpisał się jako ,,Antonio"


Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu NovaeRes!

10 komentarzy:

 1. Piękna okładka i niezwykle przekonująca recenzja, którą czytało się bardzo miło. Koniecznie muszę zaznajomić się z książką bliżej :)

  http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa! Zdecydowanie książka jest warta uwagi :)

   Usuń
 2. Będę zatem polecać moim znajomym, którzy mają dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 3. Polecę jej mojej cioci i jej dzieciom ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ręczę, że książka przypadnie im do gustu. :)

   Usuń
 4. Ja i książki polskich autorow niezbyt za sobą przepadamy. ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bajki nie są autorstwa polskich pisarzy. :)

   Usuń

Dziękuję za każdy, nawet najmniejszy komentarz, który po sobie pozostawisz. :-)